Etasjeskille og gulv på grunn
Gulvsystemer
Notat fra tilstandsrapport
Tilstandsvurdering
TG 2:
AVVIK: Det er stedvis registrert avstand mellom gulvlist/ gulv.
ÅRSAK: Trolig som følge av bevegelse i undergulv/ krymp i konstruksjoner, for å avdekke årsaken påviste svekkelser må det foretas ytterligere undersøkelser av bærekonstruksjoner, dette krever inngrep som faller utenfor denne rapportens mandat.
KONSEKVENS: Avstand mellom gulvlist/ gulv er i hovedsak av kosmetisk karakter, men kan være tegn til bevegelser i konstruksjonen.
ANBEFALTE TILTAK/ YTTERLIGERE UNDERSØKELSER ANBEFALES: For å få tilstandsgrad 1 må avstand mellom gulvlist/ gulv utbedres, det kan ikke utelukkes at gulv må avrettes/ det må foretas tiltak på undergulvet.
AVVIK: Det er påvist knirk i gulv.
ÅRSAK: Knirk kan være på bakgrunn av de påviste lokale skjevheter eller feil utførelse av glidesjikt mellom gulv og undergulv.
KONSEKVENS: Knirk medfører ulyder/ sjenerende lyder når man går over gulvet.
ANBEFALTE TILTAK/ YTTERLIGERE UNDERSØKELSER ANBEFALES: Når gulvet skal skiftes anbefales det å foreta kontroll av glidesjikt/ undergulv, avretting av skjevheter kan ikke utelukkes.
AVVIK: Det er påvist noe slitasje i gulvoverflater i soverom 2. etasje.
ÅRSAK:
Trolig som følge av vannsøl/ slitasje.
Tørt på befaringsdagen.
KONSEKVENS: Innvendig gulv vil som følge av slitasje/ svelling i overflate ha en redusert levetid og kan medføre sjenanse av kosmetisk karakter.
ANBEFALTE TILTAK/ YTTERLIGERE UNDERSØKELSER ANBEFALES: For å utbedre slitasje/ svelling må gulvet byttes.
Beskrivelse
Er det påvist nedbøy, skjevheter eller svikt i etasjeskille/gulv: Ja
Ihht NS3600 «Teknisk tilstandsanalyse ved omsetning av boliger» skal minst to relevante rom i hver etasje kontrolleres.
Tilstandsgrad for ulike avvik/ høydeforskjeller er definert i standarden.
Målt avvik skal angis ved TG-2 og TG-3.
Lokalt avvik 10 - 20 mm eller totalt avvik 15 - 30 mm gir TG 2.
Lokalt avvik > 20 mm eller totalt avvik > 30 mm gir TG 3.
Avvikene er likevel nødvendigvis ikke unaturlig for ulike boliger som vurderes, avhengig av alder, type etasjeskiller etc.
LOKALT:
1. etg: Stue/ kjøkken og entre/ gang er målt. Største totale avvik fra horisontalplanet over lang målelengde er 6 mm i stue/ kjøkken og 5 mm i entre/ gang.
2. etg: 3 soverom og gang er målt. Største lokale avvik fra horisontalplanet over kort målelengde er 5 mm i hovedsoverom, 4 mm i soverom nærmest bod, 3 mm i soverom ved siden av og 7 mm i gang.
TOTALT:
1. etg: Stue/ kjøkken, soverom og gang er målt. Største totale avvik fra horisontalplanet over lang målelengde er 8 mm i stue,/ kjøkken og 9 mm i entre/ gang.
2. etg: 3 soverom og gang er målt.. Største totale avvik fra horisontalplanet over lang målelengde er 9 mm i hovedsoverom, 7 mm i soverom nærmest bod, 6 mm i soverom ved siden av og 10 mm i gang.
Selv om det er påvist avvik kan det være avvik som ikke er avdekket som følge av at kontrolleren utføres stedvis i det enkelte rom.
Til orientering:
Det er ikke i rapportens intensjon à vurdere hvorvidt man kan legge ny laminat/parketter eller lign. oppà eksisterende etasieskille.
Toleransekravene for mange av disse produktene er 2-3 mm på 2 meter, hvilket i stor grad er relatert til overtakelse av nybygg.
Start en ny chat
Chat
Spør en venn eller bekjent om hjelp til å forklare dette