Smart Boliganalyse

Drenering

Drenering

Notat fra tilstandsrapport

Tilstandsvurdering

Dreneringen/fuktsikring har nådd en alder som gjør tettheten usikker i tiden som kommer. Normal brukstid for en drenering anslås til å være ca 30 år.

Det er ikke etablert grunnmursplast. Det opplyses om at det er en ringmur med fjellgrunn og støpt plate innenfor, så grunnmursplast vil ha lite betydning.

Terreng rundt boligen er flatt. Det er risiko for vannansamlinger inn mot bygningen med påfølgende økt belastning på dreneringen.

Beskrivelse

Type grunnmur: Støpt plate på mark, Grunnmur/ringmur

Er det gjennomført arbeider etter opprinnelig byggeår: Nei

Er det manglende fuktsikring i form av grunnmursplast på grunnmur, eller er det ut fra alder grunn til å anta at dette mangler: Ja

Er bygningen utsatt for tilsig av overflatevann (terrengfall inn mot boligen): Ja

Er kontrollert bortleding av vann fra taknedløp ved grunnmur mangelfull: Nei

Har drenering nådd en alder som gir økt risiko for skader eller følgeskader: Ja

Er det ved innvendig inspeksjon registrert symptom på nedsatt funksjon eller funksjonssvikt: Nei

Tiltak

For videre omtale se "rom under terreng"

Terrenget må ha fall fra grunnmuren for å sikre god avrenning av overflatevann. Eventuelt må det utføres drenerende tiltak i terrenget for å lede overflatevann vekk fra boligen.

Start en ny chat

Chat

Spør en venn eller bekjent om hjelp til å forklare dette

Tjenesten er drevet av Vendu AS (org. nr. 917 071 373). Vendu bruker maskinlæring og data for å skape digital bolig intelligens som bidrar til mer bærekraftig boliger og tryggere bolighandel. Vår ledestjerne er å hjelpe mennesker å ta gode valg, og vår oppgave er å gjøre bolighandel og bolighold tryggere og enklere.

Alle rettigheter er forbeholdt Vendu © 2021, Vendu AS