Smart Boliganalyse

Ildsted/Skorstein

Piper, plassbygde ildsteder m.v.

Notat fra tilstandsrapport

Tilstandsvurdering

Taket var snødekt på befaringen slik at pipa ikke er kontrollert utvendig over tak. Manglende adkomst til pipa på loft.

Pipe på kaldloft med synlige sotvannskjolder og lokale pusskader.

Fliser på brannmur og pipevanger med sprekker og boom under flis.

Pipa er en eldre teglsteinspipe. Erfaringsmessig ser vi at teglsteinspiper ofte har et behov for rehabilitering.

Pipe og ildsted er kun visuelt vurdert og ikke røyktrykkprøvd eller kamerakontrollert ved besiktigelsen. Undertegnede har ikke spesiell kompetanse vedr. vurdering av piper og ildsteders forskriftsmessige tilstand. For detaljert informasjon og krav anbefales kontakt med lokalt brann- og feievesen.

Beskrivelse

Type pipe: Tegl

Innvendig ett-løps teglpipe. Helbeslått pipeløp over tak.

Pipevange og brannmur i stue med malte fliser, øvrige vanger i 1.etasje med puss/malebehandling.

Sotluke i kjeller. Sotluke er vanskelig å åpne grunnet rustskader.

Er det montert ildsted: Ja

Type ildsted: Vedovn

Dersom teglpipe - er 1 eller flere sider av pipen innkledd: Nei

Er det påvist avvik ved ildsted/feieluke/sotluke i forhold til avstand brennbart materiale: Nei

Skorstein over tak er inspisert fra: Ikke kontrollerbart

Tiltak

Lokale utbedringer ved pipe og fliser på brannmur må påregnes.

På grunn av alder og slitasje kan rehabilitering av pipa vurderes.

Med bakgrunn i påviste avvik og for en vurdering av eventuelle tiltak anbefales en ytterligere kontroll av pipa/ildsteder utført av brann- og feiervesen.

Start en ny chat

Chat

Spør en venn eller bekjent om hjelp til å forklare dette

Tjenesten er drevet av Vendu AS (org. nr. 917 071 373). Vendu bruker maskinlæring og data for å skape digital bolig intelligens som bidrar til mer bærekraftig boliger og tryggere bolighandel. Vår ledestjerne er å hjelpe mennesker å ta gode valg, og vår oppgave er å gjøre bolighandel og bolighold tryggere og enklere.

Alle rettigheter er forbeholdt Vendu © 2021, Vendu AS