Rom under terreng
Notat fra tilstandsrapport
Tilstandsvurdering
Det er foretatt hulltaking i nedre del av vegg på kjellerstue. Det registreres feil oppbygging av utlektet vegg med bruk av dampsperre i veggen. Dampsperre (plastfolie) er ikke anbefalt i utlektede vegger på grunnmur hvor grunnmuren ligger mer en 50% under bakken pga at denne hindrer uttørking. Det ble ikke målt skadelig fukt i hulltakingen. Ved piggmåling i utlektet vegg på bod 3 (tidligere kjølerom) ble det målt skadelig fukt. Videre ble det i andre deler av etasjen registrert fuktskjolder i panel på vegger over gulv, mineraltutslag og løs tapet. Dette gir klare indikasjoner på tilførsel av fukt via gulv og grunnmur.
Med henvisning til påviste forhold/ utførte fuktmålinger kan det ikke utelukkes at det finnes skjulte skader.
Beskrivelse
Type rom under terreng: Delvis innredet
Delvis innredet areal med oppholdsrom og boder.
Er det gjennomført arbeider etter byggeår: Ja
Ifb. med tilbygg.
Er det foretatt hulltaking i utlektet vegg eller i eventuelt oppforet tregulv: Ja
Er det symptomer på fuktskade? (se etter skader og foreta fuktmåling): Ja
Er oppholdsrom manglende ventilert: Nei
Tiltak
Ytterligere undersøkelser på utføres for å stadfeste omfanget av mulige skjulte skader før ny oppbygging/egnede tiltak vurderes og iverksettes.
Det er viktig å utbedre fuktproblemer i kjelleren så snart som mulig for å unngå skade på bygningen og forbedre innendørs luftkvalitet.
Start en ny chat
Chat
Spør en venn eller bekjent om hjelp til å forklare dette